در پیام نوروزی رهبر انقلاب؛ سال 1400 سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع‌زدایی ها» نامگذاری شد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی خود سال 1400 را سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع‌زدایی ها» نامگذاری كردند و فرمودند:شعار انقلابی جهش تولید امسال باید با حمایت همه‌جانبه كاملاً محقق شود.

1399/12/30
|
15:51

پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال 1400


بسم الله الرّحمن الرّحیم
و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین.

یا مقلّب القلوب والابصار، یا مدبّر اللیل و النّهار، یا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال.

عید نوروز و حلول سال نو را تبریك عرض میكنم به همه‌ی هم‌میهنان عزیزمان، بخصوص به خانواده‌های مكرّم شهیدان و خانواده‌های جانبازان و خود جانبازان و همه‌ی ایثارگران؛ و همچنین تبریك عرض میكنم این عید را به همه‌ی ملّتهایی كه عید نوروز را گرامی میدارند.

امسال عید ما مقارن است با اعیاد مبارك شعبانیّه كه امیدواریم این [تقارن]، بركات فراوانی را ان‌شاءالله از لحاظ مادّی و معنوی برای سال نو ما داشته باشد. و [سال] 1400 متبرّك است به اینكه دو نیمه‌ی شعبان در آن هست و مردم دو بار در این سال ولادت ولی‌الله‌الاعظم (ارواحنا فداه) را جشن خواهند گرفت.

حوادث مختلف سال 99: 1) كرونا و تأثیر آن بر زندگی مردم
سال 99 با حوادث گوناگون و بعضاً بی‌سابقه‌ای پایان یافت. یكی از آن حوادث كه حقّاً بی‌سابقه و ناآشنا بود برای ملّت ما، پدیده‌ی كرونا بود كه تقریباً زندگی همه‌ی ملّت را به نحوی تحت تأثیر قرار داد؛ هم كسب و كارها را، هم محیط‌های درسی را، هم اجتماعات دینی را، هم مسئله‌ی سفرها را، ورزش را و دیگر مسائل گوناگون كشور را تحت ‌تأثیر قرار داد و ضربه‌ی سختی هم به اشتغال در كشور زد. البتّه از همه‌ی اینها تلخ‌تر جان ‌باختن ده‌ها هزار از مردم عزیز ما بود كه این به معنای غصّه‌دار شدن و داغدار شدن ده‌ها هزار خانواده است. من همین جا از فرصت استفاده میكنم، به همه‌ی آن خانواده‌های عزیز تسلیت عرض میكنم و همدردی خودم را با آنها ابراز میكنم. امیدواریم كه خداوند به آنها صبر بدهد و اجر بدهد و جان‌باختگان را مورد رحمت و مغفرت خودش قرار بدهد.

2) بُروز توانایی‌های ملّت ایران در مقابله با كرونا و فشار حدّاكثری دشمن
سال 99 همچنین از جهتی سال بُروز توانایی‌های ملّت ایران بود؛ هم در مقابله‌ی با همین آزمون بزرگ یعنی كرونا كه انصافاً ملّت عزیز ما از مجموعه‌های درمانی و بهداشتی گرفته، تا محقّقین و دانشمندان، تا آحاد مردم، تا گروه‌های جهادی و خدمتگزار، توانایی بزرگی را از خودشان نشان دادند برای مدیریّت این حادثه‌ی تلخ، آن هم با فشار حدّاكثری دشمن در زمان تحریم؛ با وجود تحریم، بسته ‌بودن راه‌های گوناگون برای استفاده‌ی از امكانات خارج از كشور، ملّت ما، دانشمندان ما، پزشكان ما، پرستاران ما، بهیاران ما، عوامل آزمایشگاهی ما و عوامل رادیولوژیستی ما -اینهایی كه دست‌اندركار درمان مردم بودند- انصافاً توانستند تجربه‌ی بزرگی را به یادگار بگذارند و توانایی بزرگی از خودشان نشان بدهند؛ همچنین ملّت ایران توانایی خودش را نشان داد در مقابله‌ی با فشار حدّاكثری دشمن. دشمنان ما و در رأس آنها آمریكا در صدد بودند كه ملّت ایران را با این فشار حدّاكثری به زانو دربیاورند. امروز خود آنها و رفقای اروپایی‌شان صریحاً میگویند كه فشار حدّاكثری شكست خورده. ما میدانستیم شكست میخورد و عازم بودیم كه دشمن را شكست بدهیم در این زمینه. میدانستیم ملّت ایران می‌ایستد، ولی امروز خود آنها دارند اعتراف میكنند به اینكه این فشار حدّاكثری شكست خورده است.

تحقّق شعار «جهش تولید» در حدّ قابل قبول و نه در حدّ انتظار
خب، شعار سال 99 شعار «جهش تولید» بود.(1) من اگر بخواهم بر اساس گزارشهای متعدّد مردمی و دولتی و دستگاه‌های مختلف و جهات مختلف -كه از همه جهت به ما گزارش میرسد- یك ارزیابی‌ای بكنم، باید بگویم این شعار تا حدّی، تا حدّی، تا حدّ قابل قبولی تحقّق پیدا كرد، یعنی جهش تولید در بخشهایی از كشور و بخشهایی از مسائل گوناگون كشور تحقّق پیدا كرد، اگر چه در حدّ انتظار نه؛ یعنی در آن جاهایی هم كه این شعار تحقّق پیدا كرد كه غالباً در كارهای زیربنائی و سازندگی و امثال اینها بود، نتیجه‌ی آن در اقتصاد عمومی كشور و در معیشت مردم مشهود نشد، یعنی این حركت احساس نشد، در حالی كه انتظار ما این بود كه جهش تولید بتواند گشایشی در وضع مردم به وجود بیاورد. البتّه شعار جهش تولید به معنای واقعی كلمه یك شعار به تمام معنا انقلابی است، شعار مهمّی است. جهش تولید اگر بدرستی در كشور اتّفاق بیفتد -كه ان‌شاءالله اتّفاق خواهد افتاد- هم تأثیرات عمیق اقتصادی در كشور میگذارد -در مورد ارزش پول و بقیّه‌ی مسائل عمده‌ی اقتصادی تأثیر میگذارد- و هم علاوه‌ی بر آنها موجب اعتماد به نفْس ملّی میشود، موجب رضایتمندی عمومی مردم میشود، تضمین‌كننده‌ی امنیّت ملّی میشود؛ یعنی اگر تولید جهش‌یافته در كشور ان‌شاءالله اتّفاق بیفتد كه امیدواریم اتّفاق بیفتد، این عوارض مهم و این منافع بزرگ بر آن متحقّق میشود.

عوامل عدم تحقّق كامل شعار جهش تولید: وجود موانع، عدم حمایت از تولید
خب حالا چرا در سال 99 به طور كامل این اتّفاق نیفتاد؟ به خاطر وجود موانع از طرفی، و حمایت نشدن تولید در همه‌ی بخشها از طرف دیگر. یعنی تولید، هم احتیاج دارد به حمایتهای لازم قانونی و حكومتی و هم احتیاج دارد به اینكه موانع سر راه تولید برداشته بشود. حالا مثلاً از باب مثال فرض كنید وقتی كه یك كارگاه نیمه‌كاره‌ای، یعنی كارگاهی كه مثلاً با سی درصد، چهل درصد ظرفیّت كار میكند یا بكلّی از كار افتاده است، با همّت چند جوان این كارگاه به راه می‌افتد، با تشویقها و مانند اینها این كارگاه مشغول حركت میشود و بعد از آنكه به تولید رسید، ناگهان انسان مشاهده میكند كه رقیبِ این محصول به نحوی از خارج وارد كشور میشود؛ یا به وسیله‌ی دستهای خیانتكار قاچاقچی یا متأسّفانه از طرق قانونی و به خاطر ضعف رعایتهای قانونی. این تولید طبعاً تشویق نمیشود؛ این مانع بر سر تولید است، یعنی آن كاری كه انجام گرفته، در واقع شكست میخورد. یا همچنین [به خاطر] نبودِ مشوّقها، مثل نبود مشوّق سرمایه‌گذاری. سرمایه‌گذاری در امر تولید احتیاج دارد به مشوّق. بایستی كسانی كه میتوانند سرمایه‌گذاری كنند تشویق بشوند به این كار، و اوضاع كسب و كار در كشور به نحوی باشد كه برای اینها تشویق‌كننده بشود كه وارد این كار بشوند، یا هزینه‌ی تولید برایشان افزایش پیدا نكند كه متأسّفانه اینها اتّفاق نیفتاده؛ یعنی ملاحظات لازم انجام نگرفته؛ نه آنچنان مشوّقی وجود داشته و نه در مورد هزینه‌های تولید فكری شده. در یكی از سالها -حالا شاید سال 99 نبود، شاید سال 98- هزینه‌ی تولیدكننده از هزینه‌ی مصرف‌كننده بالاتر بوده. خب اینها یك چیزهایی است كه مانع پیشرفت تولید است.

لزوم نگاه بلندمدّت به مسائل كشور
بنابراین ما در سال 99 این حركت انقلابی را به نحوی در كشور آغاز كردیم و ملّت ایران استقبال كرده است از جهش تولید به اندازه‌ی مشخّص و محدودی؛ این باید ادامه پیدا كند؛ سال 1400 كه از لحظه‌ی این سال تحویل شروع میشود، در واقع به یك حساب ورود در قرن جدید است و در واقع یك قرن جدیدی دارد آغاز میشود، بنابراین به مسائل كشور بایستی با نگاه بلندمدّت نگریست و آنها را با نگاه بلندمدّت محاسبه كرد.

حسّاسیّت‌های سال 1400: انتخابات، لزوم تداوم شكوفایی تولید و جهش تولید
این سال -سال 1400- سال حسّاس و مهمّی است: هم به خاطر انتخاباتی كه در اوّل این سال هست كه ما در خرداد 1400 انتخابات مهمّی در پیش داریم كه این انتخابات میتواند تأثیر مهمّی در اوضاع كشور و حوادث كشور و آینده‌ی كشور بگذارد؛ مدیریّتهای جدیدی بر سر كار خواهند آمد، احتمالاً تازه‌نَفَس، با انگیزه‌های گوناگون قوی ان‌شاءالله وارد مدیریّت اجرائی كشور بشوند. بنابراین انتخابات، این سال را بسیار مهم و حسّاس میكند. این از یك جهت -كه البتّه من درباره‌ی انتخابات بعداً در سخنرانی مطالبی را عرض خواهم كرد و اینجا به همین اندازه اكتفا میكنم- و هم به این جهت كه تولید در سال 99 یك تكانی خورد و جهش تولید یك حركتی به وجود آورد.

شعار سال 1400: «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»
امسال -سال 1400- یك زمینه‌ِی خوبی برای شكوفایی جهش تولید وجود دارد كه از این بایستی حدّاكثر استفاده را كرد. باید این حركت با جدّیّت دنبال بشود و به طور عمده حمایتهای قانونی و دولتی و حكومتی از همه‌سو نسبت به جهش تولید انجام بگیرد. چه این دولت تا وقتی كه بر سر كار است، چه دولت آینده از اوّل استقرار بایستی همّت خودش را بر این قرار بدهد كه موانع را برطرف كند و حمایتهای لازم را انجام بدهد و ان‌شاءالله جهش تولید به معنای واقعی كلمه در امسال انجام بگیرد. لذا من شعار امسال را این جور تنظیم كردم: «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»؛ یعنی شعار این است: تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها. ما بایستی تولید را محور كار قرار بدهیم و حمایتهای لازم را انجام بدهیم و مانعها را از سر راه تولید برداریم. امیدواریم ان‌شاءالله به لطف الهی این شعار تحقّق لازم را پیدا كند. ان‌شاءالله بعداً در سخنرانی در همین زمینه و همچنین در زمینه‌ی انتخابات عرایضی را عرض خواهم كرد.

امیدواریم روح مطهّر امام بزرگوارمان و ارواح طیّبه‌ی شهدای عظیم‌الشّأن‌مان از ما راضی و خشنود باشند و سال، سال مباركی برای ملّت ایران باشد و حضرت ولیّ‌عصر (ارواحنا فداه) ملّت ایران را و مسئولین كشور را و آحاد مردم را دعا كنند و تفضّلات خودشان را به این ملّت ارزانی بدارند و لطف خودشان را و توجّه خودشان را ان‌شاءالله نسبت به این ملّت همچنان كه در گذشته وجود داشته ادامه بدهند.

والسّلام علیه و علیكم و رحمةالله و بركاته

دسترسی سریع